2020 yılı Noterde Araç Satış İşlemleri ve Ücreti

Araç Devir Ücreti Ne Kadar ?

Noter’de araç alımı ve satımı ve araç devir işlemleri yaparken bir sürü işlemlerden geçersiniz. Ve bir kaç işlem için ücret ödemeniz gerekmektedir. 2020 yılı itibari ile noter’de araç devir işlemleri için ödemeniz gereken tutar 273.00 TL‘dir. Bilinmesi gereken bir konu daha noter’de ödenmesi gereken tüm masraflarını alıcı ödemesi gerekmektedir. Satıcı hiçbir noter işlem için ödeme yapmaması gerekir.

Araç Satışına Noter’de Engel Olacak Maddeler

Araç alım ve satımında noter’de beklenmedik engeller ile karşılaşabilirsiniz. Aracınızın Mtv (Motorlu taşıt vergisi) borcu olması araç satım engeli olacaktır. Aracınızın geçmiş dönem Mtv (motorlu taşıt borcu) olmaması gerekmektedir. Geçmiş dönem Mtv (Motorlu taşıt borcu) satıcıya aittir. Gelecek olan Mtv taksitleri alıcıya ait olacaktır. Aracınızın önceki dönem vergi borcu olması araç satışı yapmanızı engelleyecektir. Engeli kaldırmak için borç taksitini komple ödenmesi ve aracın üzerine herhangi bir Mtv borcu taksitlendirilmesi olmaması gerekir.

Trafik Cezasını Ödeyiniz.

Başka bir engel ise aracınızın trafik cezası olmasıdır. Aracınızın trafik kural ihlalleri sonucunda trafik cezai işlem yapılmamış olması gerekmektedir. Aracınızın satış işlemini başlatmadan trafik cezası olup olmadığını belirten periyotları kontrol etmeniz gerekir. Trafik cezası olan araçların satış işlemi noter üzerinden yapılamaz.

Hgs Borcunu Ödeyiniz.

Hgs (Hızlı geçiş sistemi) borcu olan araçlarda noter tarafından satışı gerçekleştirilemez. 2016 yılından bu yana HGS cezaları artık sistem üzerinden araç sahibine ve ilgili plakadaki araca işlenmektedir. Adınıza ve ya aracınızın üzerine Hgs borcu olması takdirinde araç satılamaz. HGS borçlarınızı sorgulaması yaparak olan borçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Ogs Borcunu Ödeyiniz.

Hgs yanı sıra OGS (Otomatik geçiş sistemi) borcunuzun da olmaması gerekmektedir. Aracınızın OGS (otomatik geçiş sistemi) borcu olması takdirinde araç noter tarafından satışı gerçekleştirilemez. Ayrıca araç satım işlemine başlamadan 4 5 gün öncesinden aracınızın OGS Borcu olup olmadığını kontrol etmeniz ve olan borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Çünkü ödenen OGS borcu 4 iş günü içerisinde sisteme düşmektedir.

Araç Muayene Süresi Olmalı

Aracınızın fenni muayenesi satış yaptığınızdan sonra gelmesi gerekmektedir. Araç satısından önce gelen muayene yapılmış olmalıdır. Yapılmamış olan fenni muayenene satış işleminde engel olacaktır ve noter üzerinden satış işlemi yapılmayacaktır.

Bir diğer araç alım satım işlemlerinde engel olan durum aracınıza rehin ya hak mahrumiyeti satılamaz şerhi koyulmasıdır. Bu hak mahrumiyeti olduğu sürece satıcı bir başka kişiye noter üzerinden aracını satamaz. Taşıt kredi ile alınan araçların satımı yapılabilmesi için mevcut olan kredi miktarını yetkili bankanıza ödeme yaparak banka tarafından konulan şerhi ve rehin kaldırma işlemini yapmanız gerekmektedir. Rehin kaldırma işlemi ise 2010 yılından önce alınan taşıt kredisi trafik tescil şubesi tarafından rehin konulmaktaydı. Fakat sizler 2010 yılından önce taşıt kredisi çekti iseniz, bankada yetkilileri tarafından borcu yoktur belgesi almanız gerekmektedir. Aldığınız borcu yoktur belgesini herhangi bir trafik tescil şubesi götürerek rehin kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak ise bazı araçların sahiplerinin şirket ya da şahıs borçlarından dolayı mahkeme yolu üzerinden araca hak mahrumiyeti işlemi yapılır. Noter üzerinden yapılacak olan alım satım işlemleri yapılırken araç üzerinden 1 TL borç olması ve ya herhangi bir kişinin araç üzerine hak mahrumiyeti olması araç satım işlemine engeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın

HEMEN TEKLİF ALIN

SON YAZILAR

SİZİ ARAYALIM

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
0532 297 94 69

2015 Hemenotosat.com Tüm Hakları Saklıdır izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.

Open chat