Yeni Araba Teknolojileri

Hayatımızın her alanında sürekli olarak yeni gelişimler ve yeni yenilikler ile karşı karşıya kalmaktayız. Arabalar ise bizlerin vazgeçemediği kullanırken keyif duyduğu ürünlerden biridir. Bu kadar tercih edilen bir ürün olduğu içinde gelişen teknolojinin içerisinde sürekli olarak kendisini ileriye taşımaktadır. Son dönemlerde ise bizlere yeni araba teknolojileri adı altında birçok yenilikleri sunmaktadır.

Arabalar sene içerisinde birçok modeli birçok yeni ürün bizlere sunmaktadır. Gerek pikniğe gidiyor gerekse dilediğimiz her yere bu ürünler sayesinde ulaşma imkânını sağlıyoruz. Kullandığımız araçlarda bizlere birçok teknoloji kullanılıyor olsa da gelişen teknoloji ile kendisini sürekli olarak ileriye taşımıştır. Yeni üretilen araçlarda ise bu teknoloji başarılı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Şimdi hep birlikte son dönemde hayatımıza giren teknolojileri inceleyelim.

Klima Kontrollü Koltuklar

Aslında günümüzde birçok araçta kullanılan bu sistem artık kendini daha fazla ileriye taşımıştır. Son dönemler de ise yapılan yeni planlar ile artık bizlerin araba keyfini daha da ileriye taşıyacaktır. Koltuğa oturduğunuz andan itibaren ısıölçerler sizlerin vücut ısısını ölçmektedir. Daha sonrasında ise dışarda ki hava ile yaptığı kıyaslama sonucunda arabanın içerisini ısıtmakta veya soğutmaktadır. Bu sayede de sizlerin terleme ve hasta olma gibi durumlarını ortadan kaldırmaktadır.

son-araba-teknolojileri

Hız Levhası Tanımlama Sistemleri

Yaşanan hız kazaları ve birçok insanın ölmesi ile bir sistem ihtiyacı doğmuştur. İşte bu konuda da yeni araba modelleri ile bu sistem kullanılmaya başlanmıştır. Genelde şuan Avrupa’da kullanılan bu sistem sizlerin kullanmakta olduğu araç ile hız levhaları arasında bir algı ortamı oluşturmaktadır. Örneğin gittiğiniz yol 70 kilometre hızı destekliyorsa araç levhadan bunu beynine tanımlıyor ve hiçbir şekilde bu hızı geçmiyordur.

Sürüş Mesafesi Ayarlama Sistemi

Yol kazaları ve arkadan vurma olaylarını bu sistem ortadan kaldırmaktadır. Önünüzde bulunan araç ile aranızda ki mesafe üretim anında aracın beynine dâhil edilmektedir. Örneğin önünüzde bulunan araç ile olması gereken mesafe 100 metre ise araç hiçbir şekilde o mesafeyi aşağıya indirgeyemiyor. Böylece arkadan vurma ve fren kontrollerini kolay bir şekilde sağlıyor.

Araç Kamera Sistemlerinde Gelişmiş Ürünler

Araba teknolojileri arasında bu ürün sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Neredeyse artık her araçta bu sistemi görmekteyiz. Fakat artık bu araç sistemi bir tık yukarıya taşınmıştır. Aracın her tarafında kameralar ve algılayıcılar bulunmaktadır. Böylece yandan yâda başka bir bölgeden gelecek kaza, cisim gibi şeylerin uyarısını direkt olarak cihaz sizlere sunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın

HEMEN TEKLİF ALIN

SON YAZILAR

SİZİ ARAYALIM

Numaranızı Bırakın Sizi Arayalım
0532 297 94 69

2015 Hemenotosat.com Tüm Hakları Saklıdır izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.

Open chat